Fatsa'da Kent Konseyi Kurulmalı

Fatsa’da kurulacak olan kent konseyi, diğer beldelere de örnek olacaktır. Yerel demokrasinin ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Gelecek süreçle ilgili ortaya çıkacak gelişmeleri daha önceden görülmesine de vesile olacaktır. Kurulacak olan kent Konseyinin temel ilkeleri, Fatsa’nın kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına, daha yaşanabilir bir geleceğe taşınmasına katkıda bulunacaktır. Katılımcılık ve yerinden yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesine etkisi olacaktır.

Dolayısıyla, Fatsa kent konseyi, Fatsa’daki paydaşların katılımı ile oluşacaktır. Bu paydaşlar, Belediye Meclis üyeleri, Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Mahalle Muhtarları, dernek ve oda yetkilileri, siyasi Parti temsilcileri, toplumun kanaat önderlerinin katılımı ile yapılacaktır. Onun için Fatsa kent konseyi, niteliği ve işleyişi gereği, Fatsa’nın ortak aklını temsil etmiş olacaktır.

Onun için, Fatsa Kent konseyi, genel olarak, Fatsa’nın yönetimi hakkında, resmi ve sivil katılımcıların oluşturacağı bir istişare kurulu olacaktır. Fatsa’da kent konseyinin etkin olarak kurulması ve çalışması durumunda; Fatsa’nın ortak fikrini ortaya çıkararak, tüm paydaşların, aralarında güçlü bir iletişim ve koordinasyonun sağlanmasına büyük katkıda bulunmuş olacaktır. Kurulmasında hukuki olarak herhangi bir engelde yoktur. Onun için kurulacak olan kent konseyi, katılımcılığı ve ortak akla dayanan uzlaşmayı esas alacaktır. Sivil toplumun gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

Mevcut seçilmiş yerel organların yanına, niçin kent konseyine ihtiyaç duyuluyor gibi bir soru da akla gelebilir. Yalnız; Herkes ikamet ettiği belediyenin hemşerisidir. Hemşerilerin, belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma haklarının olduğu yasada mevcuttur. Belediye halkı, belediye karar ve hizmetlerine katılma haklarını saklı tutarak, yerel yönetim organlarını teşekkül ettirmiştir. Kendilerine ait olan yönetsel hakları, tamamen devretmemekte, onlarla paylaşmıştır.

Unutulmamalıdır ki kurulacak olan kent konseyi, hiçbir kurumun alternatifi değil, tüm paydaşlara ışık tutacaktır. Saygılarımla. 26.05.10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>