18
Ara
2014
0

FATSA’NIN SOSYAL DOKUSU KORUNMALIDIR

Ana Sayfa » Haberler » AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI YAKUP YEŞİLTAŞ “FATSA’NIN SOSYAL DOKUSU KORUNMALIDIR”

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI YAKUP YEŞİLTAŞ “FATSA’NIN SOSYAL DOKUSU KORUNMALIDIR”


AK Parti Fatsa Belediye Başkan Aday Adayı Yakup Yeşiltaş, Fatsa’nın tarihini, coğrafi yapısını, toplumsal değerlerini, el sanatlarını koruma altına almak gerektiğini, bu çalışmalara Belediyenin ve STK’ların sahip çıkarak desteklemesi gerektiğini belirtti.

     AK Parti Fatsa Belediye Başkan Aday Adayı Yakup Yeşiltaş, gazetemize yaprığı açıklamada konuya ilişkin şunları söyledi:

        Özellikle Fatsa ve çevresinde kaybolmaya yüz tutmuş zanaat ve sanat dalları göz ardı edilmemeli. Yöresel sanatlar asimle olmaması için gerçeğine uygun bir biçimde yaşamını sürdürmeli. Bunlar bizim kültürümüzdür. Bunu yapabilecek olan kişilere, Belediyeler ile Sivil Toplum Kuruluşları destek vermeli. Bu desteklerini kurumsal bir çatı altında sürdürerek öncülük etmelidir diye düşünüyorum.

    Çünkü bu kurumsal çatının, yapacak olduğu çalışmalar, Fatsa’daki yetenekli insanları keşfedip ortaya çıkaracak. İstihdam edilebilme vasıflarını yükseltecek ve el emeklerini kazanca dönüştürecek. Mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirecek. Pasif tüketici olmaktan çıkıp, aktif üretici olmalarına yardımcı olacaktır. Çeşitli gelir kapıları açılmış olacak ve böylelikle, maddi hem de manevi yönden tatmin olacaklardır.

    Günümüzdeki modern yerel yönetim anlayışı, toplumun sadece fiziki şartlarını iyileştirmek anlamına gelmez. Toplumun sosyalleşmesine, kentlileşmesine ve medeni birer yurttaş olmasına eğitim yoluyla da katkıda bulunmak gerekir. Bireylere güven aşılayan, yalnızlıktan kurtaran, dostluklar kurarak çevre edinmelerini sağlayan ve geleceğe umutla bakmalarını sağlayacak olan bu çalışmalar, Fatsa ve çevresinde sosyal dokumuzun korunmasında önemli yer tutacak diye düşünüyorum.

    Tabi’i ki burada, üretilenlerin değerlendirilmesi, satış ve pazarlama yapısı da oluşturulmalı. Hünerli elleriyle, el sanatlarına renk ve şekil verenler, üretilen el emeği göz nuru ürünleri, satış yerlerinde, pazarlarda beğeni toplayacağı muhakkak. Çünkü çok ucuz malzemeler, el becerisi ve sanatsal maharetlerle birleşerek değerli ürünlere dönüştürecek ve satış yapmak suretiyle maddi kazanımlarının artmasını sağlayarak, aile bütçelerine katkıda bulunacaktır. Buda üretimi tetikleyecektir.

    Dolayısıyla bu alanda çalışacak olan kişilerin, yaptıkları işten büyük bir zevk alacaklar. Böylelikle, Fatsa ve yöresinde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının en güzel örnekleri gözler önüne sererek kültürümüzü tanıtacaktır. Bu tür çalışmalar Fatsa da olduğu kadar bölgede de model olarak kabul göreceğine inanıyorum.