7
Ara
2012
0

Ramazan ayı

Recep, şaban derken, geldi mübarek ramazan, bu aylarda sıkça konuşulan bir söz. Rahmet ve bereket ayı olan ramazan’ı en verimli şekilde nasıl geçirebileceğimizi düşündüğümüzde, ilk defa aklımıza gelen, kötü huy ve alışkanlıklarımızı bu rahmet ve bereket ayında terk ederek, paylaşma duygularımızın öne çıktığını görürüz.

Tabiî ki günümüzde insanlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu paylaşmaktır. İşte sahip olduğumuz dünya varlıklarını paylaşabilmemiz, en önemli özelliklerimizden biri olsa gerek. Her şeyden önce sevgiyi, kardeşliği şefkat ve merhameti dostluğu paylaşmalıyız. Hali vakti yerinde olan insanlarımız gücü nispetinde ihtiyacı olanlara yardım etmek suretiyle örnek olmalıdırlar. İşte yardıma muhtaç olan insanlara, sahip çıkmamıza vesile olan ramazan ayı, bizlere bütün bunların muhasebesini yapma fırsatını ve imkânını vermektedir.

Dolayısıyla, İnsanlarımız özellikle ramazan ayında hayır ve hasenat işlerinin çoğalmasına vesile olurlar. Bu sebeple fakir ve yoksul insanlarımız, hayır kurumlarımız, vakıf ve derneklerimiz ramazan ayının bir an önce gelmesini isterler. Çünkü Zekât yıllık olarak verilir. Ramazan ayı içersinde yapılan yardımlarında daha fazla hayırlara vesile olması, insanlarımızın zekâtlarını genellikle ramazan ayı içerisinde vermeyi tercih ederler. Ramazan ayı içerisinde hali vakti yerinde olan insanlarımız, İftar sofralarında fakir fukarayı doyururlar, yoksula yardım ederler, onlara gıda yardımının yanında daha birçok ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışırlar.

İşte bu duygular içerisinde insanları mutlu etmek, onları sevindirmenin mutluluğunu tadan insanlarımız da, huzurlu bir toplumun oluşmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Özellikle yardıma ihtiyacı olan örgencilerin kimsesiz yetimlerin, bakıma ihtiyacı olan yaşlıların yurtlarına, Kuran Kurslarına iftar sofraları açmak, aşevlerine destek vermek suretiyle de, dini açıdan büyük bir hayır, cemiyet açısından da geniş boyutlu bir yardımlaşmayı gerçekleştirmektedirler.

İşte hayırsever insanlarımızın yapmış olduğu bu yardımlaşmanın ramazan çadırlarında da apayrı bir yeri vardır. Ramazan ayında yapılan yardımlaşmanın, sosyal dayanışmanın ve kaynaşmanın en pratik yolları ramazan çadırları olmuştur. İftar yemeği vermenin yanı sıra çadır içinde yapılan faaliyetler de bu uygulamayı renklendirmektedir.

İşte bütün güzelliklerin oluşmasına en yakın olan ramazan ayının hepimize, huzur ve gönül zenginliği ile ülkemize barış ve kardeşliğin getirmesini Allahtan dilerim.Ramazanız mübarek olsun,kalın sağlıklıca.