23
Kas
2012
0

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Eğitim ve öğretimin yaşı ve sınırı yoktur. Bizim dini ve milli kültürümüzün temeli, beşikten mezara kadar ilim öğrenmenin gerekliliği üzerine kurulmuştur.

Eğitim ve öğretim insanı, akıl ve gönül bütünlüğü içinde, hem bu dünya hem de ebedi hayat için hazırlama ve yetiştirme sanatıdır. Bu sanatı icra eden siz değerli öğretmenlerimiz, nesiller boyu biriken görgü, terbiye ve bilgiyi yeni kuşaklara aktaran ve insanı refah ve haysiyete dayalı, yüksek bir hayat tarzına hazırlayan sizlersiniz.

Dolayısıyla Bütün öğretmenlerimizin bu toplumda çok önemli bir sosyal görevleri vardır. Çünkü öğretmenlerimizin malzemesi, işleyip şekillendirdiği ham madde, sosyal bir varlık olan insandır. İnsanın zihinsel, psikolojik ve sosyal yönden geliştirilmesi, iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi, toplumun milli, ahlaki, insani, kültürel ve manevi değerlerinin öğretilmesinde önemli bir katkısı vardır.Ulu önder Atatürk,”Öğretmenlerimize yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Demekle öğretmenlerimize yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

Yine, ben öğretmen olarak görevlendirildim buyuran peygamber efendimiz, eğitiminin temeline ‘’müjdeleyin nefret ettirmeyin, kolaylaştırın zorlaştırmayın ‘’ buyurarak sevgi ile iç içe hoş görülü, bağışlayıcı birer eğitimci olma düsturunu koymuştur. Dolayısıyla, kendisiyle barışık, vatanını ve milletini seven, saygı ve sevgi dolu nesiller ancak bu şekilde yetiştirilebilinir. Kültürel yozlaşmanın hat safhaya ulaştığı günümüzde, kültürel değerlerine, dini ve milli kimliğine sahip gençler yetiştirmek, vereceğimiz eğitimin kalitesine bağlıdır.

Öğretmen asker veya ilim adamı da değildir ama dünyaya yön veren onun eserleridir. Bu nedenle ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi için, öğretmenlere büyük görev düşmektedir. Bunun için de öğretmenlere layık olduğu değerin verilmesi gerekir.

Öğretmenlerimizin bu mutlu günlerini kutluyorum.