15
Oca
2015
0

Başarının Yolu

çözümBir insanın başarılı olabilmesi için, üç (M) harfine dikkat etmesi gerekir. Bu üç kelimeyi benimseyip uygulayan bir insan başarılıdır.

Bu üç kelimeden birincisi müzakereci olmaktır. Müzakere yapmadan, yani istişare etmeden mevcut olanakların en iyisine ulaşmak yani elde etmek güçtür. Bu olanakları becerikli ve yetenekli insanlar müzakere yapmadan da sahip olabilirler. Yalnız müzakere yapmak suretiyle de istediğini daha iyi elde edebilir. O yüzden hangi şartlarda olursa olsun herhangi bir fikri veya düşünceyi tartışırken bir ortak nokta bulunmalıdır. Bu müzakereyi yaparken de karşılıklı saygı sevgi hoşgörülü ortam içerisinde yapılmalıdır. Karşımızdaki insanın fikirlerine görüşlerine daima saygılı olmalıyız. O da bizim fikir ve düşüncelerimize saygı duymak zorunda kalsın. İşte bu farklılık bizim için bir kazançtır. Zenginliktir. Beyin jimnastiği, fikir teatisi yapıp ortak bir fikir bulunmalı. Buda bizim akıl zekâmızı geliştirip başarının kapısını açacaktır.

İkinci kelime ise münazaracı olmaktır. Münazara bir konu hakkında farklı görüşlerin mantık yürütme ile savunulmasıdır. Yani karşı olduğumuz fikri bile karşı taraftakinin düşüncesiyle, bakışıyla onu analiz yapmalıyız. Çünkü bu davranış sosyal zekâmızın gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Üçüncü kelime ise mücadeleci olmak; akıl zekâmızı en üst seviyede tutulması, sosyal zekâmızı en iyi şekilde geliştirirsek, üçüncü M kelimesi olan mücadeleci olmamız halinde, başarı doğal olarak gelecektir. Mücadele diğer özelliklerin ortaya çıkmasında önemli faktördür. Müzakere, münazara ve mücadele birbirini tamamlamaktadır. Birbirinden ayrı düşünülemeyecek olan bu 3 M’yi başardığımız takdirde münakaşacı olmamız mümkün değildir. Eğer bu yapılmazsa 4.nücü M olan münakaşacı kelimesi devreye girer, buda bize faydası olmaz, aksine zarar verir.

Çünkü münakaşa sen bilmezsin ben bilirim demektir. Bu durum kin ve nefreti getirir. Bu da düpedüz düşmanlıktır. O yüzden münakaşacı olmaktan daha ziyade, müzakereci, münazaracı ve mücadeleci olmalıyız. Bu üç kelimeyi hayatımıza en iyi şekilde oturtabilirsek, hayal ettiğimiz hedefe ulaşacağımız muhakkaktır. 14.02.10

Sende yorum yap

Or