1
Ağu
2012
0

Yaşam ve Çocuklarımız

Bazı sorunlara kalıcı çözümler bulmak adına bir araya gelmeli ve düşüncelerimizi müzakere ederek paylaşmalıyız. Çünkü bizim kültürümüz üzün temelinde istişare vardır. Herkesin yakın olduğu alanlarda, başka birsi için yapabileceği bir şey mutlaka vardır. Bunların bir araya gelmesi pratik ve kalıcı çözümleri yaratacaktır. Ortaya sinerji çıkacaktır. Yeter ki birlikteliğimizi sağlamlaştıralım. Karşılaştığımız sorunlara karşı daha güçlü ve daha etkili olabilmek için birlik ve beraberliğimizden taviz vermeyelim. Bu birlik ve beraberliğimizi her zaman ve her yerde göstermeliyiz. Aynı öz kültürü almış, aynı acı ve tatlıları yaşamış insanlar olarak, birbirimize yardım etmezsek başkalarından yardım beklemek boşunadır.

Yaşam şartlarının zor olduğu bir dönemde değerlerimizi kaybetmemeliyiz. Hayatı maddi bir yarış haline dönüştürerek sadece para kazanmak adına yaşanmamalı. Para kazanmak hırsıyla hareket edip, birliğimizi, eşimizi, dostumuzu ve çocuklarımızı unutmamalıyız.

Böyle bir ortam içersinde çocuklarımıza da çok dikkat etmeliyiz. çünkü geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır. Geleceğimiz çocuklarımızın elinde ise, acaba çocuklarımız kimin elinde? Onlar yeşermemiş birer fidan gibi sevgi ve şefkat beklerken, onların beklentilerini karşılayabiliyor muyuz? Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor. Bu hızlı değişim süreç içersinde çocuklarımıza sahip çıkmalıyız, onlara başkalarının sahip çıkmalarına izin vermemeliyiz. İlerde zalimlerin değil de âlimlerin söz sahibi olduğu bir yerde yaşamak istiyorsak çocuklarımıza dikkat etmeliyiz. Bunu yaparken de kültürümüzü, örf ve adetlerimizi, en iyi şekilde anlatmalı ve onların uygun bir yaşam sürmelerini sağlamalıyız.

Çünkü kendi öz kültürünü bilmeyen bir çocuk, geldiği yeri bilmeyecek ve oradaki insanlarla bir araya gelmekten kaçınacak. Böylece aynı memleketin çocukları birbirini tanımaz, birbirine yardım etmez hale gelecek. Bizim için çok önemli olan birlik ve beraberlik ortamını da olumsuz yönde etkilenmiş olacaktır. Onun için çocuklarımıza kendi öz kültürünü yaşamayı ve paylaşmayı öğretmeliyiz. Her zaman ve her yerde onlara sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum. 15.03.10

Sende yorum yap

Or